Lynstegt svin i rød karry med nudler og grønt

Opskrift
2 personer
Ingredienser
Sådan gør du
Verdenskassen 2 pers/3 dage
Uge 0313 - Dag 3
Svin i karry
Pil hvidløgsfedene og skær dem i tynde skiver.
Skær svinekoteletterne i strimler. Brun svinekødet i lidt olie i en stor, varm gryde. Det skal bare have 2-4 minutter, eller til gyldent. Tilsæt hvidløg og sautér yderligere 1 minut. Tilsæt karry efter smag og varm igennem. Hæld kokosmælk og en tilsvarende mængde vand (1,5 dl) på og kog op.
Del broccolien i buketter og skær peberfrugten i strimler og tilsæt dem til karryretten, evt. sammen med en smule mere vand. Lad det koge hurtigt op og smag til med salt.
Nudler
Kog nudlerne i saltet vand efter anvisningen på pakken. Afdryp grundigt.
Servering
Servér den varme karryret toppet med groft plukket thaibasilikum og nudler.
Ugens tip
Ansjoser
Ansjoserne fanges i april, maj og juni ud for den spanske kyst. Herefter forarbejdes de og lægges i god økologisk olivenolie. Producenten hedder Ortiz og laver nogle af verdens bedste ansjoser – de er faste, stærke, salte og helt skønne. Hvis smagen bliver for kraftig, så brug olien og hæld lidt frisk olie på ansjoserne.
God fornøjelse!
Louisa
Tjek at du selv har: Mel (gerne fuldkorns-), olivenolie, olie til stegning, evt. smør, salt, peber, sukker eller flydende honning, eddike