Stegte sild med sennep og ingefær, æblesalsa og kogte kartofler

Opskrift
2 personer
Ingredienser
-
25 g grønkål
-
Lidt mel
-
500 g kartofler
-
Evt. 1 laurbærblad
-
1 lille stykke af 2 cm ingefær
-
250 g sildefileter
-
1/4 vand
-
Olivenolie, salt og peber
-
100 g æbler
-
½ dl sukker
-
1 rødløg
-
½ dl eddike fx æbleeddike
-
1½ spsk. dijonsennep
Sådan gør du
Verdenskassen 2 pers/3 dage
Uge 5013 - Dag 1
Kartofler
Skrub kartoflerne og kog dem knapt møre i saltet vand, 12-15 min. Sluk for varmen og lad dem trække færdige i vandet.
Sildene
Klip rygfinnen af sildefileterne, læg dem med skindsiden nedad og krydr med salt, peber. Riv ingefæren og rør den med dijonsennep. Smør sildefileten med dijonsennep-blandingen. Fold fileterne sammen og giv dem et snit på ydersiden (så de ikke åbner sig under stegningen). Vend sildefileterne i mel og steg dem gyldne på en pande i lidt olivenolie. Tag sildene af panden og læg dem i et fad.
Eddikelage til silden
Kom sukker, vand, eddike og evt. laurbærblad i en gryde og kog det et kort øjeblik til sukkeret er smeltet. Hæld den varme lage over sildene og lad dem trække indtil servering.
Æble-salsa med rødløg og grønkål
Skyl æble og pil rødløg, og skær begge dele i små tern. Skyl, rib og hak grønkålen fint. Bland rødløg, æble og grønkål med 2 spsk. olivenolie, 1 spsk. eddike, salt og peber.
Servering
Servér de stegte sild med æblesalsa og kogte kartofler.