Stegte æg med purpurhvede i tomat og romaine med stegte maitake-svampe
Ingredienser
- 1 tomat
- 2 hvidløgsfed
- 1 squash
- 1 pakke kogte purpurhvedekerner
- 1 pose mandler
- 1 bakke maitake-svampe
- 1 romaine-salat
- 1 bakke æg
Tjek at du selv har
- Olivenolie
- Salt
- Sort peber
- Eddike (fx vin- eller æbleeddike eller balsamico)
Skyl alt grønt.
Skær tomat i grove tern. Hak det ene hvidløgsfed groft. Blend tomat og grofthakket hvidløg til en fin puré. Skær squash i tern.
Varm en gryde op med lidt olie, og sautér squash i 2-3 min. Tilsæt purpurhvede og tomatpuré, og kog op. Lad det hele simre 4-5 min. under låg, og smag til med salt og peber. Spæd evt. til med lidt vand, hvis retten virker tør – den skal være blød og let flydende.
Hak mandler groft. Bryd maitake-svampe i mundrette stykker. Hak det sidste fed hvidløg fint. Bryd salat groft, og kom i en salatskål.
Rist mandlerne på en tør pande i 4-5 min., til de er lysebrune og dufter. Tag dem af panden.
Varm panden op igen, tilsæt lidt olie, og steg svampene gyldenbrune på begge sider ved middel varme, 6-8 min. i alt. Vend dem med hvidløg de sidste 1-2 min., og krydr med salt og peber. Lad svampene køle lidt af på en tallerken.
Vend salaten med lidt olie og eddike, og smag til med salt og peber. Top salaten med stegte maitake-svampe og ristede mandler.
Varm panden op en sidste gang, dryp med en smule olie, og slå æggene ud på panden. Steg dem ca. 3 min., til hviderne er stivnede og blommerne lune. Vend evt. æggene om, og steg dem 1 min. på den anden side. Krydr med lidt salt og peber.
Anrte purpurhvede i tomat på en tallerken, og anret stegte æg ved siden af. Spis romaine med stegte svampe til.