Pølser med kold kartoffelsalat og peberfrugt-tomatsalat

Opskrift
4 personer
Ingredienser
-
500 g peberfrugt
-
1 bæger yoghurt naturel
-
1 kg kartofler
-
200 g løg
-
4 stk bornholmsk ristepølse
-
500 g tomat
Sådan gør du
Livretter, uge 46, dag 4
Kartofler
Læs her, hvis du ikke har lavet kartoflerne dag 3: Skrub kartoflerne og kog dem knapt møre i saltet vand, 12-15 minutter. Sluk for varmen og lad dem trække færdige i vandet.
Kartoffelsalat
Skær de kogte kartofler i skiver eller tern. Rør en dressing af yoghurt naturel, dijonsennep, salt, peber og evt. ½ tsk. karry og et par dråber citronsaft eller eddike. Vend kartoflerne med dressingen og smag til.
Peberfrugt-tomatsalat
Halvér peberfrugterne og skær dem i små tern. Skær tomaterne i skiver. Pil løg og snit dem i skiver. Anret tomater og løg på et fad. Kom peberfrugterne i en skål og vend dem sammen med 2 spsk. olivenolie og 1 spsk. eddike (fx balsamico). Krydr med salt og peber. Kom peberfrugtblandingen ovenpå tomaterne.
Pølser
Steg pølserne på en pande med lidt olivenolie ved stille varme ca. 8-10 minutter til de er gyldne, varme og sprøde i skindet.
Servering
Servér de stegte pølser med kartoffelsalat og peberfrugt-tomatsalat.